בדיקת זיווג לבעלי כנף(מין)

בדיקת זיווג (מין) בבעלי כנף הינה בדיקת דנ"א, המתבססת על שוני בין כרומוזומי מין (Z וW). זכרים הם בעלי שני כרומוזומי מין זהים ( ZZ) , כאשר לנקבות יש שני כרומוזומי מין שונים ( WZ). על כרומוזומים האלה נמצאים רצפים מאוד שמורים בין מינים שונים של ציפורים, כאשר קיים שוני בין זכרים לנקבות. בהגברה של האיזורים האלה בעזרת ריאקצית PCR, מתקבלים שני מקטעים בגדלים שונים אצל נקבות לעומת מקטע בגודל אחד אצל זכרים. דיוק של הבדיקה הוא גבוה מאוד.

רכישת בדיקהבדיקות כלימידה

 

כלמידיה, המכונה גם "פסיטקוזיס", "כלמידיוזיס" או "קדחת תוכי", הוא מחלה שכיחה יחסית אצל ציפורים. זה יכול להתרחש בכל ציפור, אך הוא נפוץ במיוחד בקקאטילים, תוכים באמזונס ובגדלים (המכונים לעתים קרובות באופן שגוי כפרקיטים.) המחלה עלולה לגרום לזיהומים כרוניים, זיהומים ללא תסמינים או מוות פתאומי. המחלה יכולה להיות מועברת גם לאנשים. זה לא קשור לצורת מין של כלמידופילה המשפיעה על אנשים.

 

מה הגורם

 

כלמידופילוזיס נגרם על ידי אורגניזם הנקרא Chlamydophila psittaci (או C. psittaci). לאורגניזם זה שונה לאחרונה שמו, ונקרא בעבר Chlamydia psittaci. אורגניזם זה חולק דמיון עם נגיפים וחיידקים, אך הוא שונה מספיק בכדי לסווג אותו בקבוצה המיוחדת שלו. כמו וירוס, אך בניגוד לחיידקים רבים, הוא חי ממש בתוך תאי הציפור, מה שמקשה על הריגתו בטיפול.

 

מהם כמה סימנים שכיחים של כלמידיה אצל ציפורים?כלמידיה יכול לגרום לסימנים קליניים רבים ושונים, ולכן יש לחשוד בו בכל ציפור חולה. באופן כללי, ציפורים עם כלמידופילוזיס מפגינות ירידה בתיאבון, ירידה במשקל, עייפות, צואה רטובה, הפרשות אף, צמרמורות וקשיי נשימה. C. psittaci עלול להשפיע על חלק ממערכות האיברים של הציפור, או לרוב על הכבד, הטחול, דרכי הנשימה ומערכת העיכול. בדרך כלל, כלמידופילוזיס גורם לנשימה כרונית (עיטוש, נזלת בעיניים או אף) או לסימנים במערכת העיכול (שינוי בצואה).

 

 

כיצד מאבחנים כלמידופילוזיס?קיימות מספר בדיקות לאבחון כלמידיה. בדיקות דם יכולות בדרך כלל לדעת אם הציפור שלך נגועה, גם אם היא לא חולה. ציפורים חולות יכולות לבדוק את הצואה גם לגבי האורגניזם; עם זאת, בדיקה זו תהיה שלילית אם הציפור נדבקה אך אינה משילה באופן פעיל את האורגניזם בזמן איסוף הדגימה. ככלל, רוב הציפורים הבריאות נבדקות על ידי אחת מבדיקות הדם הקיימות. אצל ציפורים חולות ניתן להשיג תוצאות מהירות יותר על ידי בדיקת הצואה. לבסוף, ניתן לבצע בדיקות מיוחדות בכבד, בטחול, בלב ובשקיות האוויר של ציפורים שמתו כדי לבדוק אם יש זיהום ב- C. psittaci.

 

 

כיצד מטפלים בכלמידיה יעוץ עם ווטרינר  האם כלמידיה יכול להשפיע על בני אדם? כן! כלימידיה  ניתן להעביר מעוף לציפור, כמו גם מעוף לאדם, בדרך כלל על ידי שאיפה או בליעה של צואה או אבק מזוהמים. אצל בני אדם זה גורם לעיתים קרובות למחלות בדרכי הנשימה עם צמרמורות, חום, הזעות, כאבי ראש אפשריים, עייפות, כאבי שרירים, חוסר תפקוד, בחילות, הקאות, שלשולים ושיעול יבש. זה יכול להיות כמו שפעת שלא נעלמת. אם אתה חושב שיש לך בעיה זו,פנה לאופא המשפחה שלך.

 


רכישת בדיקה

בדיקה מקור ונוצה

מחלת מקור ונוצות
נגיף מחלת המקור והנוצות (BFDV) מדביק עופות (תוכים). נראה כי הנגיף מקורו באוסטרליה שם הוא ממשיך לאיים על אוכלוסיות תוכי בר הנגיף נמצא גם ברחבי העולם בתוכים בשבי. הנגיף מדביק תאים פעילים במיטו-מערכת החיסון וכן את התאים המייצרים נוצות ומקור. ציפורים מושפעות מאבדות בהדרגה את נוצותיהן, מפתחות חריגות במקורות ונפגעות בחיסון ולעתים קרובות מתות מזיהומים על ידי מגוון מיקרואורגניזמים. כפי שניתן היה לצפות לנגיף שתלוי בתאים פעילים מיטוטיים לצורך שכפול, ציפורים צעירות רגישות הרבה יותר לזיהום מאשר ציפורים מבוגרות. אין טיפול והמחלה בדרך כלל קטלנית.
מחלת מקור Psittacine ו נוצות (PBFD)
הטכנולוגיה שעומדת מאחורי בדיקת PBFD זהה לזו של פוליאומה, ההבדל העיקרי הוא שמקלות cloacalal אינן שימושיות באבחון PBFD. ניתן לבצע את בדיקת ה- PBFD בביופסיות של דם מלא או זקיק, וביופסיית נוצות חיובית חמורה יותר מבדיקת דם חיובית. בהיעדר סימנים קליניים, יש להתייחס לחולה הנבדק חיובי באמצעות דגימת דם כחשוד בלבד ולבדוק אותו שוב כעבור 30 יום. רבים מהחולים הללו חוזרים לשלילה ואינם מהווים איום על עצמם או על ציפורים אחרות. ביופסיות של זקיק נוצה הבודקות חיוביות מצביעות על חולים נגועים, הנושאים תחזיות גרועות מאוד ומדביקים מאוד לעופות אחרים.

רכישת בדיקהבדיקות מין + מקור נוצה


רכישת בדיקה

בדיקות מין + כלימדיה


רכישת בדיקהבדיקות מקור נוצה + כלימידה


רכישת בדיקה

הולכים על בטוח – בדיקות מין, כלימידה, מקור נוצה


רכישת בדיקה